Ajurvédska strava a denní režim

Podle ajurvédy je strava důležitou součástí našeho života a také zdraví. Příjmem potravy a jejím zpracováním dodáváme tělu živiny, které slouží jako základní stavební kameny jednotlivých tkání a orgánů. 
Důležité je rostliny z láskou pěstovat, být v souladu s přírodou. Při nákupu potravin vybírat také s láskou a stejně tak si počínat i při přípravě pokrmů. Vaření je jako modlitba a jídlo s láskou připravené má nekonečnou energii. Také stolování je obřad, který by měl probíhat v klidu, pomalu a s plným soustředěním na to co jíme. Vždy je dobré jídlu a pití poděkovat. Při trávení potravy je důležité agni - trávící oheň, který je u každého člověka jinak silný. Rozdíly jsou dány jednak typem osobnosti, ale také vlivem tzv. amy - onemocněním trávícího traktu. Úprava stravy je potřebná u každého onemocnění, nejen u problémů se zažíváním. Přístup ke každému jedinci v otázce vhodnosti potravin je individuální. Zvažuje se typ osobnosti podle ajurvédy "prakriti" a současný stav, případně onemocnění "vikriti". 
Při přípravě ajurvédské stravy se používá řada koření, jenž mají léčebný efekt a mohou také výrazně změnit kvalitu pokrnu. Patří sem kurkuma, korinadr, zázvor, kardamon, kmín, pepř, řecké seno, čili a další. Jídlo by mělo obsahovat všechny druhy chutí a je vhodné připravovat je vždy čerstvé.  Za nejpřirozenější tuk používaný k přípravě ajuvédské stravy je považováno ghee, přepuštěné máslo.  Mezi velké dary patří i medAjurvéda jako holistický systém dává našemu životu řád a podporuje pravidelný denní režim. Důležitý je vliv počasí, ročních období, místa narození, věku a dalších. 
Stravovací doporučení a návyky v souladu s ajurvédskou filozofií pomáhají dosáhnout harmonii těla a ducha. Jejich význam je preventivní, léčebný i revitalizační.